Program Lektorzy NAWA - rusza drugi etap naboru wniosków - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Rozpoczynamy nabór wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego w roku akademickim 2024/2025. Nabór wniosków trwa od 9 lutego do 8 marca 2024 roku do godz. 15:00 (czasu lokalnego dla Warszawy).

Lektorzy NAWA to jeden z najważniejszych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest nie tylko popularyzacja języka, ale także polskiej kultury na świecie. Do udziału w programie zapraszamy osoby, które mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie w pracy w środowisku międzykulturowym, kompetencje organizacyjne i interpersonalne, dla których nauczanie języka polskiego jest pasją i misją. W procedurze rekrutacyjnej wyłonieni zostaną najlepsi lektorzy, którzy staną się propagatorami języka i kultury polskiej za granicą, wprowadzając studentów z różnych części świata do naszej kultury, historii, sztuki i nauki.

Grupowe Fot Wojciech Chrubasik

Zainteresowani mogą ubiegać się o skierowanie do jednego z 21 ośrodków akademickich w 16 krajach, w których prowadzone są lektoraty języka polskiego. Co roku NAWA włącza do naboru nowe placówki. W roku 2024/2025 na naszej mapie pojawi się osiem nowych placówek, z którymi jeszcze nie współpracowaliśmy w ramach programu Lektorzy NAWA. Po raz pierwszy nasi lektorzy pojawią się na uniwersytetach w Grecji i Kanadzie.

Rozwijamy współpracę z Włochami (poza Bari, Neapolem i Bolonią, wyślemy lektora na Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”) oraz z Kazachstanem, gdzie Lektorzy NAWA będą uczyć języka polskiego na Uniwersytecie Nazarbajewa i Uniwersytecie Narxoz. Po roku przerwy wracamy do Glasgow i rozpoczynamy współpracę z nowym ośrodkiem w Cambridge. Kandydaci do pracy w tych dwóch placówkach muszą spełnić ważny wymóg tj. powinni mieć prawo do podjęcia pracy zgodnie z wymaganiami brytyjskiego prawa pracy (np. w związku z posiadaniem tzw. pre-settled or settled status w ramach EU Settlement Scheme). Wzmacniamy także obecność lektorów NAWA w USA. W tym roku włączamy do programu Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee.

Dotychczas lektorzy NAWA nauczali języka polskiego jako obcego w 81 ośrodkach akademickich na 5 kontynentach. Lektoraty języka polskiego prowadzone są na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych na całym świecie. Najliczniejsza grupa pracuje w Chinach, Ukrainie i we Francji. Ich rola nie ogranicza się jednak do prowadzenia lektoratów języka polskiego, każdy z uczestników programu staje się promotorem kultury kraju nad Wisłą. We współpracy z uczelnią i z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także z organizacjami polonijnymi czy lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy przygotowują wydarzenia kulturalne mające przybliżyć cudzoziemcom naszą historię, literaturę, współczesne dokonania Polaków. Lektorzy NAWA organizują przeglądy filmów, spektakle, wystawy, a także spotkania, warsztaty i dyskusje. W każdym roku akademickim uczą łącznie około 2500-3000 osób.

Oczekiwania wobec kandydatów na lektorów i lektorki oraz inne niezbędne informacje dotyczące kryteriów naboru znajdują się pod poniższymi linkami:

Ogłoszenie o naborze

Szczegółowe informacje dotyczące lektoratów

Lista dostępnych ośrodków i inne dokumenty

Udostępnij