Świętujemy Dzień Nauki Polskiej - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Od dziś dzień 19 lutego będzie kojarzył się już nie tylko z urodzinami wybitnego polskiego naukowca, ale również z wielkim świętem całego świata akademickiego w Polsce. Pisząc o wybitnym polskim naukowcu na myśli mamy człowieka, który jak w swoim dwuwierszu napisał Jan Nepomucen Kamiński  „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Polskie go wydało plemię”. Mikołaj Kopernik, wybitny astronom, ale również matematyk, ekonomista, prawnik, czy lekarz. Gdybyśmy mieli podać przykład polskiego człowieka renesansu bez wątpienia to jego nazwisko przyszłoby na myśl jako pierwsze. Nie trudno zatem dziwić się, że to właśnie data jego urodzin wybrana została przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na Dzień Nauki Polskiej. Od tego roku każdego 19 dnia lutego świętować będziemy rozwijaną przez stulecia naukę polską. To ona stanowiła i nadal stanowi punkt rozwoju intelektualnego, społecznego, czy gospodarczego.

Badania polskich naukowców wywierały ale i nadal wywierają wpływ na bieg dziejów ludzkości. Sięgając w przeszłość warto zwrócić uwagę choćby na takie nazwiska jak Jan Heweliuszu, Maria Skłodowska-Curie, Karol Olszewski, Jan Czochralski, Stefan Banach, Stanisław Ulam, Ignacy Łukasiewicz czy Wilhelmina Iwanowska. Idąc dalej wymienić można m.in. dokonania w postaci odkrycia teorii heliocentrycznej, lampy naftowej, radu i polonu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: „Polish scientists - moving the world forward”

Polska nauka jednak nie kończy się na dokonaniach, o których współcześnie możemy przeczytać na kartach historii. Tak dobre podstawy pretendują polskich naukowców do kontynuowania wielkich dzieł ich poprzedników. I dokładnie tak się dzieje. Również dziś możemy usłyszeć o wielkich dokonaniach Polaków. Wielu z nich pracuje w zespołach międzynarodowych, a dzięki temu ich badania mają jeszcze większy zasięg. Warto tu przytoczyć takie nazwiska jak prof. Agnieszka Zalewska, prof. Andrzej Udalski, prof. Henryk Skarżyński, prof. Jacek Oleksyn, czy prof. Justyna Olko. Badania polarne stały się wizytówką polskiej nauki, naukowcy prowadzą swoje badania z zastosowaniem nowoczesnej infrastruktury, którą daje m.in. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, ich codzienna działalność i pasja może przełożyć się również na ucztę dla duszy, jaką jest m.in. Gdański Teatr Szekspierowski.

Z okazji dwulecia NAWA mieliśmy ogromną przyjemność wręczyć w Państwa ręce publikację „Science in Poland in 34 Snapshots” ukazującą w „migawkach” współczesne, największe dokonania polskich naukowców. Dziś w pierwszy w  historii Dzień Nauki Polskiej, uruchamiamy platformę na naszej stronie internetowej, na której będzie można zobaczyć wszystkie książkowe snapy w nieco innej odsłonie. Zachęcamy do odwiedzenia tej strony oraz wracania do niej w przyszłości, ponieważ będzie ona systematycznie ulepszana.  

Snapy wybrane

Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://nawa.gov.pl/researchinpoland

W taki sposób chcieliśmy zaznaczyć w kalendarzu datę 19 lutego. Wiele instytucji szkolnictwa wyższego z tej okazji również przygotowało specjalne wydarzenia. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego , dokładnie dziś o godz. 16:00 w Toruniu, zorganizuje „Galę Nauki Polskiej”. Będzie jej towarzyszyło wręczenie Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Łącznie minister nauki nagrodzi 138 naukowców – także  przedstawicieli uczelni niepublicznych.

Na zakończenie Gali odbędzie się pokaz widowiska „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” w reż. Romana Kołakowskiego.  Będzie to opowieść o losach twórców Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

W trakcie Gali w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wyeksponowany zostanie egzemplarz księgi „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika, pochodzący z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki.

poziom Gala MNiSW

 

Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony jako jedno z świąt państwowych ma być wyrazem uznania dla zasług polskich naukowców, ale również inspiracją do pójścia w ich ślady i generalnie do zwiększenia zainteresowania polską nauką.

Research

Udostępnij