UAM realizuje działania w ramach projektu „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie” - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szkoła zimowa „Across disciplines: How to study in an interdisciplinary framework” przygotowana przez zespół należący do Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w połowie lutego - to był dopiero początek. Kalendarz wydarzeń zaplanowanych przez Uczelnię do końca maja zapowiada się imponująco.

Cykl spotkań dedykowanych akademickiemu i naukowemu środowisku Ukrainy, w ramach projektu NAWA „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, rozpoczęła szkoła zimowa pt. „Across disciplines: How to study in an interdisciplinary framework”. Wzięli w niej udział studenci, doktoranci i wykładowcy ośmiu ukraińskich uniwersytetów partnerskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu: 

  • Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University, 
  • Donbass State Pedagogical University, 
  • Hryhorii Skovoroda University in Pereiaslav, 
  • Kherson State University, 
  • Lesya Ukrainka Volyn National University, 
  • Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, 
  • V. N. Karazin Kharkiv National University, 
  • H.S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University.  

Goście uczestniczyli w wykładach i warsztatach poświęconych interdyscyplinarności badań.

Jak wskazuje prof. dr hab. Rafał Dymczyk, Dyrektor Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, zdecydowaną większość grupy stanowiły kobiety, gdyż mężczyźni w wieku pomiędzy 18 a 60 lat nie mogą opuszczać terenu Ukrainy. Dodaje także, że wtedy z tego powodu do Polski nie mógł przyjechać koordynator szkoły ze strony ukraińskiej i wykładowca, Dyrektor Polskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu, prof. Ihor Kryvosheia. 

Organizatorzy podkreślają, że w trakcie zajęć pojawiało się także wiele pytań dotyczących możliwości studiowania na UAM oraz współpracy w zakresie zwiększenia mobilności akademickiej.

Uczelnia przygotowała także prezentację dotyczącą konsorcjum EPICUR, która spotkała się z dużym zainteresowaniem, szczególnie z uwagi na rozmowy w zakresie rozszerzenia oferty konsorcjum
o tematykę ukraińską i dostęp do zajęć zdalnych dla studentów z Ukrainy.

DSC 0009

DSC 0020

DSC 0108

 

W kolejnych tygodniach Uniwersytet odwiedziły nowe grupy (dwie następne studenckie szkoły były poświęcone zajęciom z anglistyki oraz historii).

 

Szkoła prorektorów

Wartym podkreślenia jest, iż w w ramach realizowanego projektu, w marcu, Uniwersytet odwiedziło aż 25 prorektorów uczelni partnerskich z Ukrainy.

Reprezentowane były: Uniwersytet Kijowski im. Borysa Grinczenki, Narodowy Uniwersytet Kijowski - Akademia Kijowsko–Mohylańska, Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie,  Czarnomorski Narodowy Uniwersytet im. Petra Mohyły, Akademia Ostrogska, Politechnika Dnieprzańska, Kijowski Instytut Politechniczny im. Igora Sikorskiego, Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki, Uniwersytet Grigorija Skoworody w Pereiasławiu, Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Charkowski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. H.S. Skoworody, Charkowski Uniwersytet Narodowy im. V. N. Karazina, Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stusa w Doniecku, Politechnika Lwowska, Uniwersytet Narodowy w Chersoniu, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Pawła Tyczyny w Umaniu, Narodowy Uniwersytet w Sumach, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Makarenki w Sumach, Uniwersytet im. Alfreda Nobla, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Donbasie, Chmielnicki Uniwersytet Narodowy, Narodowy Uniwersytet im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach, Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie, Żytomierski Narodowy Uniwersytet Politechniczny oraz Narodowa Akademia Spraw Wewnętrznych.

Dla gości zorganizowano szereg spotkań nie tylko w murach uczelni ale także m.in. w Urzędzie Miasta Poznania.

 

DSC 0324

DSC 0584

DSC 0349

 

Zdjęcia: dr Kostiantyn Mazur, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

Dowiedz się więcej!

Więcej o sojuszu EPICUR

Więcej informacji o projekcie NAWA „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”

Udostępnij