Zmiany klimatu - jak przystosowują się drzewa, czyli to czego nie wiecie o sośnie - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Przed świętami wielu z nas zastanawiało się jakie drzewko wybrać w tym roku. Choinkę prawdziwą, czy sztuczną? Jeśli prawdziwą, jaką? Świerk, jodłę, a może sosnę?

Podążając tym tokiem myślenia, chcielibyśmy zadać Państwu jeszcze kilka innych pytań. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki jest główny gatunek lasów występujący w Europie, a szczególnie w jej północnej i wschodniej części? Zadaliście sobie kiedyś pytanie, czy drzewa przystosowują się do zmian, jakie następują w klimacie? Nie bez powodu piszemy dzisiaj o tym, a nie o innym temacie.

W znacznej części naszych domów zagościły prawdziwe choinki, część z nich to sosny. Odpowiadając na powyższe pytania, to właśnie sosna stanowi dominujący gatunek lasów w Europie. I tak - drzewa również przystosowują się do zmian, jakie następują w klimacie. A jak to wygląda w przypadku dobrze znanej nam sosny możecie przeczytać w naszej publikacji promującej naukę polską „Science in Poland in 34 Snapshots”. 

Tym sposobem chcielibyśmy przenieść Państwa na chwilę w świat prof. Jacka Oleksyna, dyrektora Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku oraz jego zespołu i realizowanego przez nich projektu: „Geograficzne trendy zmienności funkcjonalnych cech sosny zwyczajnej w Europie w kontekście zmian klimatycznych i procesów ekologicznych”.  Zapoznając się z rozdziałem „Climate Change: How Trees Adapt”, poświęconym ich pracy, zobaczycie, że sosna stojąca obok Was nie jest zwykłym drzewkiem, a organizmem, który przez tysiące lat potrafił przystosować się do lokalnych warunków, a tempo zmian klimatycznych w bardzo istotny sposób oddziałuje na długość życia jej igieł. Nie zdradzając szczegółów zapraszamy do stron 59-62!

„Science in Poland in 34 Snapshots”

Publikacja powstała w ramach kampanii Research in Poland której celem jest zaprezentowanie międzynarodowej społeczności naukowej osiągnięć polskiej nauki oraz promocja Polski jako kraju atrakcyjnego do prowadzenia badań i rozwijania kariery naukowej.

sosny5

sosna8

Udostępnij