Nauka - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

FERS

 

W dniach 11-12 września 2024 roku zapraszamy do Warszawy na II Kongres Umiędzynarodowienia!

 

Warszawa stanie się centrum międzynarodowej debaty naukowej, kiedy w tych dniach odbywać się będzie II Kongres Umiędzynarodowienia. Jego głównym tematem będzie przyszłość polskiej nauki. Kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski oraz zagraniczni eksperci i ekspertki spotkają się w gościnnych murach Uniwersytetu Warszawskiego, który jest partnerem organizowanego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki wydarzenia.

 

NAWA, jako koordynator prac nad krajową strategią umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki, realizowanych pod auspicjami MNiSW, wspólnie z  Narodowym Centrum Nauki oraz Uniwersytetem Warszawskim kontynuują debatę ze środowiskiem akademickim i naukowym na temat tego, jak mądrze rozwijać umiędzynarodowienie nauki w polskich uczelniach i instytutach naukowych.

 

II Kongres KV pl belki poziom

 

Kongres Umiędzynarodowienia realizowany jest w ramach projektu pn. „Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki” ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: Działania FERS.01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym.

 

II Kongres Umiędzynarodowienia to kontynuacja debaty rozpoczętej wiosną w Gdańsku, która ma na celu wypracowanie mądrych strategii internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

 

Kluczowym punktem programu II Kongresu będzie międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której udział wezmą: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.

Podczas kongresu swoje doświadczenia przedstawią ekspertki i eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia. Uczestnicy będą dyskutować nad rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad krajową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.

Tematyka kongresu obejmie szeroki wachlarz zagadnień, w tym stopień, w jakim internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju oraz udział polskich badaczy w programach ramowych UE. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10. PR UE, eksperci ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych.

 

Szczególna uwaga zostanie poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielą się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.

Podczas kongresu zostaną również poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych. Wnioski z dwudniowych obrad będą istotnym wkładem w tworzenie krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.

 

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na Kongres!

 

Do zobaczenia w Warszawie!

 

Udostępnij