Jak NAWA wspiera rozwój polskiej doskonałości naukowej - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Już od 20 lat działa w Polsce Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, a polscy naukowcy korzystają z funduszy w ramach Programów Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Z okazji tego jubileuszu w czwartek 7 czerwca w Warszawie odbyła się, zorganizowana przez KPK, konferencja „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie”.

W trakcie wydarzenia adresowanego do przedstawicieli uczelni, instytucji naukowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej podsumowano dotychczasową aktywnościi Polski w Programach Ramowych UE, a także zastanawiano się nad tym jak dalej pozytywnie stymulować rozwój polskiej nauki i czy podjęte do tej pory kroki idą we właściwym kierunku. W trakcie panelu dyskusyjnego European Research Council jak rozwijać polską doskonałość naukową? dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga rozmawiał z uczestnikami  - prof. Jerzym Duszyńskim, prezesem Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeuszem Burczyńskim, dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, prof. Michałem Karońskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz laureatami grantów ERC: prof. Tomaszem Dietlem, prof. Magdaleną Król, prof. Grażyną Polak oraz dr hab. Justyną Olko - o wynikach polskich naukowców w konkursach ERC, potrzebach nauki w naszym kraju oraz instrumentach, które doskonałość naukową mają wzmacniać. Uczestnicy dyskusji zgodzili się co do faktu, iż niezbędne jest zwiększenie konkurencyjności polskich projektów naukowych ubiegających się o finansowanie w ramach European Research Council oraz tworzenie warunków badań i pracy rozwojowej zbliżonych do standardów zachodnich. Dyrektor Wojdyga zwrócił uwagę na istonty aspekt, jakim jest konieczność intensyfikacji mobilności polskich naukowców. Jak zaznaczył mobilność daje możliwość nie tylko zdobycia doświadczeń i wymiany dobrych praktyk na zagranicznej uczelni, ale także otwiera drzwi do budowania partnerstw w świecie nauki, które są niezbędne dla rozwoju polskiej doskonałości naukowej.

Głównym zadaniem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest poszerzanie oferty moblinościowej skierowanej m.in. do naukowców. Otwarty w tym roku pierwszy nabór do Programu im. Bekkera daje polskim naukowcom możliwość prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie w okresie nawet do 12 miesięcy. Jest to doskonała szansa na nawiązanie długofalowej współpracy oraz realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy. Wzmocnienie polskiej doskonałosci naukowej przyniosą także docelowo efekty programu Polskie Powroty, skierowanego do polskich naukowców pracujących na uczelniach na całym świecie. Dzięki Programowi krajowe uczelnie i jednostki naukowe mają możliwość pozyskać do współpracy specjalistów posiadających międzynarodowe doświadczenie oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej. Realizując zadania z zakresu mobliności NAWA już w przyszłym roku poszerzy ofertę o program przyjazdowy dla zagranicznych naukowców.

 

P1010852

 

P1010856

 

P1010850

 

 

Udostępnij