W związku z zaistniałą oczywistą omyłką w Ogłoszeniu o naborze do programu im. Bekkera oraz w Regulaminie programu, które opublikowano w dniu 4 kwietnia br., dokonano korekty w ww. dokumentach. W miejscu błędnie podanego odniesienia do przepisu ustawy o zasadach finansowania nauki (art. 2 ust. 9 pkt a-f) zapisano odniesienie poprawne (art. 2 pkt 9 lit. a-f). Zmiana ma charakter porządkowy i nie wpływa na trwający nabór wniosków.
Ogłoszenie o naborze nr 8/2018 z dnia 04.04.2018
Na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 7 lipca 2017 r. (Dz.U. z 11 sierpnia 2017 r. poz. 1530 ze zm.) Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków o udział w Programie im. Bekkera.
Cel Programu
Celem Programu jest zwiększenie mobilności międzynarodowej naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych poprzez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy trwające od 3 do 12 miesięcy pozwolą im na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, nawiązanie z nimi długofalowej współpracy oraz na realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy. Młodszym naukowcom Program stworzy także szansę realizacji wartościowych staży podoktorskich.
Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego zarówno koszty utrzymania Beneficjenta związane z pobytem naukowca w zagranicznym ośrodku goszczącym, jak i dodatek mobilnościowy. Kwota stypendium może być podwyższona, jeśli w wyjeździe uczestniczy małżonek Beneficjenta oraz jego niepełnoletnie dzieci, a w przypadku Beneficjenta z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym – opiekun.
Wnioskodawcami w Programie są indywidualni naukowcy oraz nauczyciele akademiccy, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, zatrudnieni w polskich uczelniach lub jednostkach naukowych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu uprawnione są wyjazdy, których celem jest:
- prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
- pozyskanie materiałów do pracy naukowej;
- prowadzenie w ośrodku goszczącym zajęć dydaktycznych;
- odbycie stażu naukowego;
- inne formy aktywności naukowej lub akademickiej.
Uprawnieni wnioskodawcy
O udział w Programie mogą ubiegać się naukowcy oraz nauczyciele akademiccy, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, w chwili składania wniosku zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w polskich uczelniach, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2183) lub jednostkach naukowych, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-f ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87).
Program otwarty jest dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Nie wprowadza się także ograniczeń co do krajów, w których zlokalizowane są ośrodki goszczące.
Jeden Wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o finansowanie w danym naborze w ramach Programu, obejmujący wyjazd do jednego ośrodka goszczącego.
Regulamin-Bekker-24.05.18-wydluzenie-terminu-naboru
Termin realizacji programu
Projekt może być realizowany przez okres od 3 do 12 miesięcy, przy czym wyjazd nie może nastąpić wcześniej niż 1 stycznia 2019 r. ani nie później niż 30 września 2019 r.
Termin składania wniosków
Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA: https://programs.nawa.gov.pl/login w okresie od 4 kwietnia do 4 czerwca 2018 roku do godz. 15.00 czasu środkowoeuropejskiego letniego.
Wzór umowy podpisywanej z Narodową Agencją Wymiany Akademickie
Załącznik do umowy: wzór raportu częściowego i raportu końcowego
Załącznik do umowy: ankieta – lista pytań
Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu
19 800 000 zł