Naukowców oraz przedstawicieli uczelni a także Polonię naukową i zainteresowanych wielopłaszczyznową współpracą z polskimi instytucjami, zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Polish Science & International Mobility – Meetup Chicago”, które odbędzie się już 5 lutego 2024 r.
Pierwsze z cyklu wydarzeń „Polish Science & International Mobility”, NAWA zorganizowała w 2023 r. w Nowym Jorku, w ścisłej współpracy z Konsulatem Generalnym w Nowym Jorku. W spotkaniu udział wzięło około 60 polskich i zagranicznych naukowców zainteresowanych polską ofertą. Obecności NAWA w USA towarzyszył szereg spotkań mających na celu promocję oferty Agencji. Ponadto NAWA koordynowała udział swoich dwóch stypendystek w obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, organizowanych przez ONZ.
Spotkajmy się w Chicago już 5 lutego!
W 2024 r. NAWA wraca do USA, lecz do innego miasta. Tym razem wydarzenie odbędzie się w Chicago, a udział w nim wezmą także polskie uczelnie. Współorganizatorem spotkania jest Konsulat Generalny w Chicago, a partnerami wydarzenia Instytut Polski w Nowym Jorku oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy przedstawicieli amerykańskich uczelni, indywidualnych naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, przyszłych doktorantów i Polonię naukową.
Chcesz zaprosić polskiego naukowca na projekt w USA i zastanawiasz się nad finasowaniem jego przyjazdu? A może chcesz zrealizować projekt na jednej z polskich uczelni? Myślisz w jaki sposób i z jakich środków założyć partnerstwo z polską uczelnią? Jesteś ciekaw jak wygląda dotychczasowa współpraca polskich uczelni z amerykańskimi i jakie mają możliwości prowadzenia wspólnych projektów?
Jeśli, odpowiedź choćby na jedno z tych pytań brzmi: tak – przyjdź 5 lutego na godz. 5 pm do Copernicus Center i dowiedz się więcej. Udział w spotkaniu to także możliwość wysłuchania panelu dyskusyjnego poświęconego wpływowi mobilności na karierę naukową, prezentacja oferty NAWA oraz polskich uczelnia a także czas przeznaczony na networking.
Udział w spotkaniu możliwy po dokonaniu rejestracji:
https://nawa.gov.pl/polish-science-international-mobility-meetup-chicago-5th-february-2024
Liczba miejsc jest ograniczona.
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Czas: 5 pm – 8:30 pm
W wydarzeniu udział wezmą różne typy uczelni z różnych części Polski:
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Akademia Nauk Stosowanych Vincenta Pola w Lublinie
Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Obecna będzie także przedstawicielka projektu Study in Lublin, działającego w Urzędzie Miasta Lublin, która zaprezentuje ofertę uczelni z siedzibą w Lublinie.
Współpraca naukowa między Polska a USA
Z roku na rok współpraca naukowa pomiędzy Polską a USA przybiera na sile i intensywności. Oznacza to kolejne wspólne projekty i wyjazdy na badania w ramach programów mobilnościowych. Za jeden z elementów dynamizacji tej współpracy, uznać można nowe możliwości w formie grantów na badania oraz mobilność międzynarodową.
USA są jednym z priorytetowych kierunków geograficznych NAWA. Agencja każdego roku organizuje polskie stoisko dla uczelni na jednych z największych międzynarodowych targów i konferencji NAFSA. Stany Zjednoczone to także jeden z najchętniej wybieranych krajów w ramach programu Bekker NAWA, a w Polsce gościmy amerykańskich badaczy wybierających polskie instytucje na realizację programu Ulam NAWA lub polskich naukowców, którzy zdecydowali się na powroty do ojczyzny w ramach programu Polskie Powroty NAWA. Ważnym programem skierowanym do środowiska medycznego jest program Walczak NAWA, który w swoich trzech pierwszy edycjach umożliwiał naukowcom i lekarzom realizacje staży w najlepszych ośrodkach amerykańskich. Kolejna edycja programu została rozszerzona o możliwość wyjazdu również do innych krajów.
Oferta Agencji to także wsparcie instytucjonalne na budowanie partnerstw strategicznych w ramach programu Partnerstwa Strategiczne.
Należy także zwrócić uwagę na program IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine). Jest to efekt międzynarodowego porozumienia organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Polski (NAWA i NCN), Ukrainy (NRFU), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). Program IMPRESS-U wesprze badania w dowolnej dziedzinie nauki, inżynierii, edukacji i innowacji. W ramach partnerstwa do U.S.NSF mogą być składane propozycje wspólnych przedsięwzięć, realizowanych przez amerykańskich naukowców we współpracy z naukowcami z Ukrainy i badaczami z przynajmniej jednego kraju partnerskiego. Szczególnie poszukiwane będą projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.
Obok NAWA z amerykańskimi instytucjami współpracuje szereg polskich instytucji. Warto tu zwrócić uwagę choćby na Narodowe Centrum Nauki oraz Polską Akademię Nauk na stałe współpracującą ze swoim amerykańskim odpowiednikiem – National Academy of Sciences NAS.
Trudno mówić o wymianie naukowej między Polską a USA nie wymieniając Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. To największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, do którego Polska dołączyła w 1959 r. jako pierwszy kraj Europy Wschodniej. Programy oferowane przez Komisję działają dwutorowo, co oznacza wyjazdy polskich naukowców do USA jak i przyjazdy Amerykanów do Polski.
Współpraca naukowa i pobyty badawcze to także starania uczelni zainteresowanych współpracą i wymiana międzynarodową. Wspólne projekty, publikacje, pobyty naukowe, wizyty studyjne, konferencje i wiele innych to efekt starań uczelni, wypracowanych kontaktów ale i chęci nawiązywania tych nowych.