Celem Komponentu Krajowego jest zapewnienie rozwoju kariery naukowej stypendystom Programu Bekker NAWA, realizującym co najmniej osiemnastomiesięczne projekty i planujących po powrocie do kraju stworzenie nowego, samodzielnego zespołu badawczego.
Komponent krajowy zapewnia finansowanie części wynagrodzenia powracających stypendystów do polskiej instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przy zobowiązaniu tej instytucji do zatrudnienia naukowca na łączny okres co najmniej 12 miesięcy na pełen etat. Komponent krajowy pozwala naukowcom na optymalne wykorzystanie stypendium w ramach programu Bekker NAWA, a także pomaga stworzyć dla nich stabilne warunki zatrudnienia w Polsce.
Efektem tego działania jest tworzenie przez naukowców samodzielnych zespołów badawczych gotowych do realizacji kolejnych grantów badawczych.
Wniosek składa polska instytucja szkolnictwa wyższego i nauki zwana Instytucją zatrudniającą. Może być nią zarówno jednostka, w której naukowiec był zatrudniony przed rozpoczęciem realizacji stypendium w ramach Programu Bekker, jak i nowa instytucja.