National Strategy for Internationalisation - NAWA

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
 

 

FERS RP UE NAWA poziom kolor

 

Opracowanie Krajowej Strategii Umiędzynaroienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma na celu wskazanie priorytetów internacjonalizacji na najbliższe lata w obsze badań naukowych, kształcenia, mobilności, pracy jednostek administracji oraz wizerunku międzynarodowego Polski. 

Pozyskiwanie studentów zagranicznych, strategiczne partnerstwa, umiędzynarodowienie szkół doktorskich czy trendy mobilnściowe wśród naukowców to tylko niektóre z tematów, które zostaną szeroko omówione w dokumencie strategicznym.

 

Decyzja o potrzebie przygotowania dokumentu strategicznego poświęconego umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego i nauki zapadła w 2023 roku. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazało Narodową Agencję Wymiany Akademickiej jako koordynatora prac nad strategią.

Powołano wówczas również Zespół Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia, liczący 31 przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego z całego kraju, którzy pracują nad stworzeniem dokumentu.

 

Cel Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia

 

Zwiększenie mobilności akademickiej oraz umocnienie międzynarodowej pozycji polskiej nauki to kluczowe aspekty powstającego dokumentu.

Wizja, nad którą obecnie trwają prace, stanie się praktycznym narzędziem wspierającym rozwój polskich uczelni i instytutów badawczych na świecie.

 

2024.01.31 NAWA 4
2024.01.31 NAWA 9

 

Jak zaznaczył podsekretarz stanu w MNiSW, prof. Andrzej Szeptycki — współpraca międzynarodowa w nauce jest rzeczą niezbędną, a zjawiska, takie jak pandemia COVID-19, wojna rosyjsko-ukraińska, ocieplenie klimatu czy sztuczna inteligencja mają charakter wybitnie transnarodowy i wymagają współpracy międzynarodowej, dlatego potrzebujemy dobrej strategii umiędzynarodowienia nauki.

Ten dokument powie nam, jak dobrze i skutecznie polską naukę umiędzynarodowić. Cieszę się, że do prac nad krajową strategią, którą ma wypracować NAWA w ścisłej współpracy z MNiSW, włączeni zostali także przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych i innych podmiotów działających w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego – zaznaczył.

 

Prace nad Strategią

 

Prace nad Krajową Strategią Umiędzynarodowienia rozpoczęły się 31 stycznia 2024 r.

Oprócz regularnych spotkań w Zespole i podzespołach, pracownicy NAWA biorą również udział w wizytach studyjnych w  wiodących europejskich organizacjach zajmujących się wymianą akademicką.

 

Do tej pory rozmowy na temat procesu opracowania podobnych dokumentów strategicznych prowadzone były w agencji SAIA w Bratysławie, w OeAD w Wiedniu oraz DAAD w BonnCelem spotkań z zagranicznymi agencjami zajmującymi umiędzynarodowieniem jest poznanie najlepszych praktyk, które mogą zostać zaadaptowane w polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Do wypracowania wniosków, które mają znaleźć się w Strategii, posłużą również liczne wydarzenia krajowe organizowane przez NAWA, które umożliwiają dialog wszystkich zainteresowanych stron oraz decydentów, organizowane pod szyldem Kongresów i Dni Umiędzynarodowienia.

 

Kluczowe Wydarzenia

 

Podczas I Kongresu Umiędzynarodowienia (13-14 maja 2024) na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym skoncentrowano się na wyzwaniach związanych z umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego.

Była to okazja do dyskusji na temat mobilności akademickiej i zwiększenia atrakcyjności polskich uczelni dla studentów z zagranicy.

 

strategia 1
strategia 2
strategia 3

 

II Kongres Umiędzynarodowienia (11-12 września 2024) organizowany na Uniwersytecie Warszawskim pozwolił w szerokim gronie reprezentującym środowisko akademickie omówić rolę polskich instytucji naukowych w międzynarodowych projektach badawczych oraz metody na zwiększenie widoczności polskiej nauki na świecie.

 

strategia 4
strategia 5
strategia 6

 

Pierwsze wydarzenie z cyklu Dni Umiędzynarodowienia odbyło się 17 grudnia 2024 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim i poświęcone było przyjmowaniu zagranicznych naukowców oraz budowaniu przyjaznego środowiska do współpracy międzynarodowej w kontekście ogólnoeuropejskiej inicjatywy EURAXESS.

 

strategia 10
strategia 8
strategia 9

 

 

Przyszłość Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia

 

W 2025 roku NAWA planuje kolejne intensywne konsultacje i organizację wydarzeń, które stworzą przestrzeń do dalszych dyskusji.

Ostateczny dokument stanowić będzie fundament i kierunkowskaz dla środowiska akademickiego w Polsce. Synergia w działaniach i spójne cele pomogą wzmocnić potencjał polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

 

 

Share