Program dla instytucji „Sieć NAWA-EURAXESS” jest nową inicjatywą Agencji, z pierwszym naborem uruchomionym 7 listopada 2024 r. i terminem na składanie wniosków do 18 lutego 2025 r. (Uwaga: poprzedni termin – 31 stycznia 2025r. został wydłużony o dwa tygodnie).
Ideą programu jest tworzenie w poszczególnych województwach sieci regionalnych pomiędzy różnymi instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz cudzoziemców. Celem tych partnerstw ma być tworzenie i promowanie atrakcyjnego otoczenia dla doktorantów, naukowców i ich rodzin przyjeżdżających do Polski. Ważnym elementem działania sieci jest rozwój współpracy z m.in. urzędami wojewódzkimi w celu usprawniania procedur legalizacji pobytu badaczy i ich rodzin.
Realizowane w ramach programu projekty powinny przyczynić się do wzrostu liczby polskich instytucji w europejskiej sieci EURAXESS, wzmacniania długofalowej współpracy w regionach, a także zwiększania widoczności i wykorzystania europejskich inicjatyw wspierających rozwój karier naukowych (m.in. Zalecenia Rady z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie, Europejskiej Karty Naukowca, czy zasobów EURAXESS).
Idea programu
Program powstał na bazie dotychczasowego doświadczenia Polski w europejskiej sieci EURAXESS, dobrych praktyk zagranicznych instytucji członkowskich, a także potrzeb i wyzwań, jakie zostały zidentyfikowane w zrealizowanym na potrzeby NAWA (w grudniu 2023 r.) „Raporcie z badania potencjału szkół wyższych i instytucji naukowych do przyjmowania osób z zagranicy”.
Wnioskodawcy i partnerzy projektów
Projekty będą mogły być realizowane w formule partnerskiej. Zarówno Wnioskodawcą jak i Partnerami w programie mogą być instytucje systemu nauki i szkolnictwa wyższego posiadające siedzibę w danym województwie.
W tworzonych przez Wnioskodawców i Partnerów sieciach regionalnych mogą uczestniczyć wszelkiego typu instytucje publiczne lub prywatne działające na rzecz cudzoziemców w danym województwie.
Realizacja programu
Program będzie realizowany od 1 czerwca 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. Okres realizacji pojedynczego projektu musi trwać 36 miesięcy. Program będzie finansowany ze środków programu FERS - Fundusze Europejskie na rzecz Rozwoju Społecznego.
Budżet
Maksymalna wartość wnioskowanych środków finansowych została określona dla każdego województwa w zależności od liczby instytucji naukowych w nim funkcjonujących (na podstawie danych z bazy RAD-on). Zróżnicowanie wysokości budżetu dla poszczególnych województw wynika z przewidywanej wielkości sieci regionalnych i ich obciążenia liczbą działań. W województwach z większą liczbą instytucji i zagranicznych naukowców takich aktywności będzie więcej, w skład sieci będzie wchodzić znacznie więcej instytucji, zatem koszty sieci będą wyższe.
EURAXESS