Cele działania
Celem działania MSCA & Citizens jest przybliżenie pracy naukowców i wyników ich badań ogółowi społeczeństwa nie związanemu na co dzień z nauką, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin, uczniów i studentów. Działanie umożliwia organizację Europejskiej Nocy Naukowców tj. wydarzenia komunikacji i promocji badań naukowych, odbywającego się w państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa”. Celem Europejskiej Nocy Naukowców jest:
- promocja i upowszechnianie doskonałych projektów badawczych realizowanych Europie i poza nią,
- zwiększanie świadomość społeczeństwa na temat znaczenia i korzyści płynących z badań naukowych i innowacji oraz wskazanie ich wpływu wpływ na codzienne życie obywateli,
- zwiększenie zainteresowania młodych ludzi karierą naukową i badawczą.
Każdego roku w ostatni piątek września podczas Europejskiej Nocy Naukowców promuje się naukę poprzez działania edukacyjno-kulturalne np. wystawy, eksperymenty, pokazy, gry, konkursy, quizy, itp.
Od 2022 roku działania MSCA and Citizens pomagają promować prace naukowe zapraszając badaczy do szkół (Researchers at Schools) przez cały rok. To umożliwia nauczycielom i uczniom angażowanie się z nimi w ważne tematy, z którymi borykają się społeczeństwa, takie jak: zmiana klimatu, zrównoważony rozwój, zdrowie czy odżywianie.
Zakłada się, że Europejska Noc Naukowców będzie oddziaływała na naukowców oraz organizatorów.
Dla naukowców:
- możliwość silniejszej interakcji z obywatelami oraz władzami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi,
- wzmocnienie ich umiejętności i kompetencji w zakresie interakcji z odbiorcami niezwiązanymi z badaniami naukowymi, zwłaszcza z uczniami i studentami.
Dla organizatorów:
- podniesienie reputacji i widoczności organizacji jako gospodarza wydarzenia i promocji doskonałych projektów badawczych skierowanych do ogółu społeczeństwa w tym potencjalnych przyszłych studentów;
- wskazanie prac badawczych jako bardziej namacalnych, konkretnych, dostępnych, a więc otwarcie badań i nauki dla szerokiej gamy odbiorców;
- dotarcie do wszystkich odbiorców, a zwłaszcza do tych, którzy nie mają łatwego dostępu do działalności naukowo-badawczej;
- lepsze informowanie społeczeństwa o wynikach i działaniach w zakresie badań naukowych i innowacji zwiększające i wzmacniające możliwości zaangażowania obywateli.
Europejska Noc Naukowców jest okazją do ogólnoeuropejskiego wydarzenia publicznego i medialnego, promującego pracę naukową. Skierowana jest do społeczeństwa, przyciągając ludzi niezależnie od poziomu ich doświadczenia naukowego, głównie osób młodych, rodzin, uczniów i studentów, a zwłaszcza tych, którzy nie mają powszechnego dostępu do badań naukowych, a więc są mniej skłonni do angażowania się w badania głównie z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki lub w działalność badawczą. Inicjatywa Naukowcy w Szkołach (Researchers at School) zaprasza badaczy do szkół, ośrodków pedagogicznych i edukacyjnych w celu interakcji z uczniami i rozmów o wyzwaniach społecznych i kluczowej roli badań w ich rozwiązywaniu. W ten sposób uczniowie dowiedzą się bezpośrednio o projektach badawczych i inicjatywach związanych z głównymi priorytetami Unii Europejskiej.
Wskazane jest, żeby w czasie wydarzenia promować projekty realizowane przez naukowców w ramach działań MSCA.
Projekty MSCA and Citizens promują równość płci, inkluzywność nauki (uwzględniającą, szanującą i akceptującą różnorodność), zasady otwartej nauki oraz odpowiedzialności nauki
Kto może złożyć wniosek
Europejska Noc Naukowców może być zorganizowana przez jednego beneficjenta lub kilka organizacji tworzących partnerstwo na poziomie regionalnym, krajowym lub międzynarodowym.
Podmioty prawne kwalifikujące się do finansowania UE (beneficjenci) to podmioty mające siedzibę w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem „Horyzont Europa”. Warunkiem jest udział minimum jednej osoby prawnej. Typowe typy uczestniczących organizacji to:
- instytucje badawcze (publiczne/prywatne),
- przedsiębiorstwa,
- instytucje publiczne,
- muzea,
- fundacje,
- media.
W konkursie 2023 zachęca się do składania wniosków obejmujących dwie kolejne edycje (2024 i 2025) Europejskiej Nocy Naukowców. Zachęca się ich również do skupienia się na priorytetach programu „Horyzont Europa” i uwzględnienia związanych z nimi działań w swoich wydarzeniach. Wspierane będą partnerstwa i koordynacja wydarzenia na szczeblu regionalnym, krajowym lub transgranicznym, dążąc do efektywnego rozmieszczenia geograficznego (działania nie powinny nakładać się przestrzennie). Działania prowadzone w niestowarzyszonych państwach trzecich nie kwalifikują się do finansowania.
Znajdź partnerów i złóż wniosek poprzez portal Funding & Tender Opportunities
Co pokrywa finansowanie
Dofinansowanie projektu przez Komisję Europejską wynosi od 50.000 do 150.000 EUR na jedną edycję Europejskiej Nocy Naukowców i Researcher at Schools w każdym roku (2024 i 2025).
Koszty kwalifikowalne rozliczane są w formie kwoty ryczałtowej (lump sum contributions).
MSCA & Citizens zapewnia finansowanie wydatków związanych z organizacją wydarzeń promocyjno-edukacyjno-kulturalnych, trwających do dwóch dni (piątek i sobota). Dodatkowo projekt może obejmować wydarzenia powiązane przed oraz po Europejskiej Nocy Naukowców, np. spotkania podsumowujące lub uzupełniające działania na małą skalę.
Działania w ramach projektu, w tym Researchers at Schools organizowane są standardowo w zakresie czterech pakietów roboczych (WP):
- kampania informacyjna,
- organizacja i przeprowadzenie Europejskiej Nocy Naukowców,
- ocena wpływu wydarzenia na propagowanie nauki,
- zarządzanie projektem.
We wniosku należy szczegółowo przedstawić szacowane koszty bezpośrednie każdego beneficjenta wg następujących kategorii:
- koszty osobowe,
- koszty podwykonawstwa,
- koszty zakupów w tym: transportu i delegacji, wyposażenia, i innych zakupów, pracy czy usług)
- pozostałe koszty jeśli występują.
Koszty pośrednie wysokości 25% dodaje się do kategorii kosztów bezpośrednich, które kwalifikują się do naliczenia kosztów pośrednich.
Dodatkowo, wnioskujący muszą przedstawić podział kwoty ryczałtowej dla każdego beneficjenta i, jeśli dotyczy, podmiotu powiązanego oraz dla każdego pakietu roboczego (WP). Jeśli projektu zakłada organizację i realizację dwóch edycji Europejskiej Nocy Naukowców i działań „Researchers at Schools” należy również przedstawić podział kwoty ryczałtowej rozdzielnie dla dwóch edycji wydarzenia.
Przygotowanie i ocena wniosków
Wnioski o dofinansowanie projektu w ramach działania MSCA & Citizens można składać w dowolnym momencie od daty otwarcia wybranego konkursu. Kompletny wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć w terminie do 25 października 2023 .
Wnioski powinny obejmować organizację i realizację Europejskiej Nocy Naukowców oraz zadania w ramach spotkań Researchers at Schools. Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w ostatni piątek września. Obsługuje wydarzenia, które mogą trwać do dwóch dni: mogą rozpocząć się w piątek i trwać do soboty włącznie.
Wskazówki dotyczące wypełnienia części A i formularz części B wniosku można znaleźć na portalu UE Funding & Tenders oraz na stronie Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA).
Ocena będzie odbywać się na podstawie kryteriów zdefiniowanych w załączniku ogólnym D Programu Roboczego 2023-2024 dla Horyzontu Europa w ramach trzech grup kryteriów:
- doskonałość,
- wspływ,
- jakość i efektywność wdrożenia.
Ocena wniosków będzie odbywać się w miesiącach listopad i grudzień 2023 roku, a pierwsze umowy grantowe podpisane zostaną na przełomie marca i kwietnia 2024 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące Działania znajdują się w następujących dokumentach:
- Horizon Europe Work Programme 2023-2024 for MSCA,
- HE Programme: Guide for Applicants MSCA and Citizens
Podczas przygotowania wniosku należy uwzględnić, że realizacja całego projektu musi wpisywać się w działania i politykę UE. Zalecamy zapoznanie się z dokumentem Horizon Europe (HORIZON) Programme Guide.
Kontakt:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Biuro programów dla naukowców i instytucji
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+48 22 390 35 50